„Linux“ ar Linuksas?

 

Tai kompiuterių operacinės sistemos, o tiksliau kalbant – visos operacinių sistemų šeimos – pavadinimas. Sakome linuksas, bet lietuviškai parašyti „Linuksas“ dar nedrįstame. Kol tokios sistemos buvo retenybė ir žinomos tik specialistams, nesusimąstydami rašydavome „Linux“, kad patys nesusipainiotume. Dabar apie jas nusimano kone kiekvienas mokinys. Pasigirsta balsų siūlančių ir rašyti lietuviškai. Pavyzdžiui, tokią mintį buvo iškėlęs elektroninio pašto konferencijos „Minčių sodai“ vadovas Andrius Kulikauskas.

Pabandžiau paieškoti internete su sistema „Google“. Į užklausą linuksas „atsiliepė“ 380 tinklalapių. Vadinasi, sulietuvinta forma daug kam yra priimtina.

O kaip rašoma kitose kalbose, kurių abėcėlės irgi neturi raidės „x“? Kaimynai lenkai drąsiai rašo „Linuks“. Tokią pat formą vartoja kroatai ir serbai.

Tai gal ir mums atėjo laikas lietuviškai rašyti ir normaliai linksniuoti: linuksas, linukso, linuksui... Tik dar vienas klausimas – ar rašyti didžiąja, ar mažąja raide. Bet gal tai savaime nusistovės.

Linuksas neliktų vienišas, atsirastų vedinių – linuksininkas, linuksinis...

 

Gintautas Grigas

 

Gimtoji kalba, 2006, Nr. 1, p. 13.

« atgal