Pokalbiai apie standartinę klaviatūrą

Gintautas Grigas

 

Prieš keletą metų pasikalbėjau su Tatjana Jevsikova apie standartinę klaviatūrą. Pokalbis pasirodė įdomus, tad jį įrašiau. Paskui pradėjau fiksuoti ir kitus įdomesnius pašnekesius arba kitaip išsakytas mintis ir dėti į http://ims.mii.lt/klav/mini.html. Pateikiu keletą šiek tiek sutrumpintų citatų.

Pokalbis su Tatjana

Gintas: Rytoj LR rengiame laidą apie klaviatūrą. Kadangi Tu su klaviatūromis esi turėjusi daug reikalų, noriu kai ko paklausti. <...> Ar akluoju būdu buvai išmokusi rinkti skaičiukine klaviatūra?
TJ: Taip, mokiausi tada, kai dar nebuvo standartinės lietuviškos.

Gintas: Ar greitai pavyko persiorientuoti ir pereiti prie standartinės? Kaip dabar galėtum palyginti abi klaviatūras aklojo rašymo požiūriu.

TJ: Visiškai persiorientuoti pakako savaitės, paskui nebenorėjau grįžti prie skaitmeninės klaviatūros. Nauja buvo akivaizdžiai patogesnė ir aklojo rašymo, ir kitais atžvilgiais. Vienintelis dalykas, kuris liko nuo seno aklojo mokymosi, yra tas, kad pagrindinius pirštus laikau ant Š ir J (nors patariama ant Š ir K). Bet man taip patogiau.

Pavyzdžiui, sena klaviatūra panorėjus surinkti ženklą @ ar kitą, kurio nėra lietuviškoje klaviatūroje, reikėjo arba ją persijungti, arba rinkti kodais, o tai jau stabdo teksto rinkimą, jis tampa ne visai „aklas“.

Gintas: O kaip dėl didesnio atstumo iki viršutinės eilės raidžių skiačiukinėje klaviatūroje?

TJ: Irgi. Raidės su diakritiniais ženklais dažnai vartojamos, o pasiekti jas buvo sudėtingiau.

Gintas: Ar rusiška fonetine klaviatūra renki akluoju metodu?

TJ: Taip, to jau nereikėjo specialiai mokytis. Pakako išmokti aklai rinkti lietuviška standartine.

<...>

Gintas: Jeigu būčiau laidos vedėjas, pasakyčiau ačiū už įdomų pokalbį. Gal su mūsų pokalbiu galėčiau supažindinti laidos vedėją Jolantą Jurkūnienę ir laidos dalyvius? Jiems taip pat būtų įdomu išgirsti klaviatūrų naudotojos įspūdžius.

TJ: Ačiū už klausimus. Prašom, jei mano atsakymai tinka. Aš taip pat norėčiau, kad kiti naudotojai nesibaimintų naujos klaviatūros.

(per ICQ, 2005-01-06)

 

Laiško nuotrupa

>> At 13:41 2002.07.01 +0200, sivla@centras.lt wrote:

<...>

Žodžiu, manau, kad esu pasmerkęs save visą likusį amželį lietuviškas raides vesti su 1ą2č3ę4ė5į6š..., perjunginėti LT-EN-RU arba netgi Alt+, o LST 1582:2000 tegul naudojasi mašininkės, sukalančios po 5 MB per dieną, tegu moksleiviai pratinasi – gal jie ir pripras :)

<...>

>> O aš pripratau per savaitę ir labai džiaugiuosi – techniniuose tekstuose labai dažnai reikia lygybės ženklo, šauktuko, kitų simbolių, o jų nėra...Tenka junginėti į En... O LST-2000 yra absoliučiai viskas, ko reikia (net ir lietuviškos kabutės)...

 

Asfaltas, žvyrkelis ir... kompiuterio klaviatūra

<...> Sveikintina, kad tokioje mokykloje (čia kalbama apie Žirmūnų gimnaziją – G. G. past.) vaikai lengvai ir gerai išmoksta naudotis kompiuteriu, nes tai jiems nesunku: su kompiuteriu gali susikalbėti gimtąja lietuvių kalba, gali rašyti naudodamiesi lietuviška (standartine!) klaviatūra.

<...>

Universitetų kompiuteriuose vis dar naudojamos skaičiukinės klaviatūros (raidės Ą, Č, Ę ... ant skaičių).

<...>

Štai atsisėda buvęs mokinys prie universiteto kompiuterio ir pasijunta nejaukiai – jam sunku priprasti prie kitokios klaviatūros. Ne todėl, kad mokykloje neišmokė, o todėl kad ilgai jaučia diskomfortą, panašiai kaip iš asfalto pasukęs į duobėtą žvyrkelį. Juk kiekvienas persijungimas iš lietuviškos (skaičiukinės) klaviatūros į anglišką (ir atgal) prilygsta duobei, kurią reikia apvažiuoti. Tiesa, ta „duobė“ gyvybei nepavojinga, bet kiekvienas „įkritimas“ – mažiausiai viena klaida tekste. Na, o tam, kas asfaltu nėra važinėjęs, ir žvyrkelis nekelia blogų emocijų.

(A. Valkėnas, „Lietuvos aidas“ Nr. 35 (10126), 2007 m. vasario 12 d.)

 

Rinkos ekonomika

NP: Prisipažinsiu, esu tinginys. Renkant standartinė klaviatūra nereikia galvoti kaip čia ką perjunginėti, paspaudęs klavišą visada gauni tai, kas ant jo parašyta – WYSIWYG!

Gintas: Daugiau laiko lieka tinginiavimui?

NP: Tikrai taip.

Gintas: Kaip, būdamas tinginys, ryžotės pakeisti klaviatūrą, tvarkyklę, persiorientuoti?

NP: Girdėjau, kad išradimus daro tinginiai: ką nors sugalvoja, kad mažiau reikėtų dirbti. O čia daiktas jau sugalvotas ir padarytas. Nepasinaudoti – ne mano būdui. Be to, rinkos ekonomika...

Gintas: ?

NP: O kas čia neaiškaus. Našesnis darbas – didesnis pelnas.

Gintas: Keliais procentais?

NP: Neskaičiavau. Gal 5, gal 15. Atsižvelgiant į tai, koks tekstas ir kas renka. Ne taip svarbu kiek, svarbu, kad aukštyn.

(Per „Skype“, 2007-01-03)

Pedagoginiai pastebėjimai

Lietuviškos standartinės klaviatūros esmę vieni suvokia per penkias minutes, o kitiems... nors kuolą tašyk (V. Tumasonis).

Panašiai yra ne tik su klaviatūra, bet ir su kiekviena nauja idėja, kuri prieštarauja žmogaus įsitvirtinusiems įpročiams ir įsitikinimams. Analogiškais uždaviniais galima testuoti žmogaus gebėjimą mąstyti... (T. Jevsikova).

 

Kompiuterija. 2007, Nr. 5, p. 24.

 

P. S. Citatos straipsnyje šiek tiek redaguotos. Autentiškus tekstus galima rasti straipsnio pradžioje nurodytame tinklalapyje (G. G.).

« kiti straipsniai