Kalėdinės dovanos nupirkti nepavyko 

Sigita Pedzevičienė

Draugė neseniai nusipirko kompiuterį su lietuviška programine įranga. Labai džiaugėsi, kad kompiuteris su ja „kalbasi“ lietuviškai, bet guodėsi, kad dar daug ko nemoka.

Ieškau kalėdinės dovanos, taigi puiki proga draugei padovanoti knygą apie jos turimą naujausią lietuvišką operacinę sistemą (arba raštinės paketą). Užsuku į knygyną ir apsidžiaugiu – lentynoje yra plonučių bei gana solidžių knygų, ir visos naujos, išleistos šiais metais.

Iš pradžių imu dvi pačias storiausias Birutės Leonavičienės „Microsoft Windows Vista“ ir „Microsoft Office 2007“ ir įtemptai mąstau: kurią iš jų būtų padovanoti verčiau? Tačiau atvertus pirmąją, džiaugsmas sumažėja – knygoje rašoma apie anglišką „Windows Vista“ versiją. Atsiverčiu antrąją, o ten tas pats – knyga lietuviška, bet komandos ir mygtukų pavadinimai angliški. Negi dovanosi tokią knygą, kai kompiuteryje komandos išverstos į lietuvių kalbą.

Nenusimenu, galiu juk ir plonesnę nupirkt. Atverčiu Antano Vidžiūno „Word 2007“. Parašyta, kad apsvarstyta VDU Informatikos fakulteto taryboje ir ECDL fondo atstovybėje Lietuvoje. Ir recenzentų pavardės yra. Manau sau, kad solidžiai įvertinta ir studentams rašyta knyga tikrai bus su lietuviškomis komandomis. Deja, tenka nusivilti... Pagalvojau, ir laikantiems ECDL egzaminą teks mokytis angliškus mygtukų pavadinimus!

Visose knygose nemažai vietos skirta mygtukų pavadinimams ir kitiems ekrane matomiems užrašams aiškinti. Jeigu piešiniai būtų su lietuviškais užrašais, tokiais kokie iš tikrųjų yra sulietuvintose programose, viso to nereikėtų, nes ir taip būtų viskas aišku. Kam bereikalingas darbas autoriams ir vargas skaitytojams? O gal tai patinka knygų autoriams, nes lengva greitai parašyt daug puslapių, o dėstytojui – lengvai užimti studentus daugelį valandų? O gal autoriai nelabai žino, kas dedasi programų pasaulyje?

Akis užkliūva už verstos enciklopedijos „Windows Vista vaizdžiai“. Jei nėra gerų originalių knygų, tai gal išverstoje knygoje bus išversta viskas? Tačiau neišversta ir čia...

Gaila... rimtesnių knygų nebesimato. Yra dar dvi vos 32 puslapių tos pačios „Smaltijos“ leidyklos „Atmintinės“ serijos knygelės: B. Leonavičienės „Microsoft Windows Vista“ ir V. Stankienės „Microsoft Excel“. Bet ir čia tas pats...

Neprarandu vilties. Gal ne toje lentynoje ieškau? Gal knygoms apie lietuviškas programas yra atskira lentyna? Klausiu knygyno darbuotojos. Ji užtikrina, kad jokios kitos lentynos nėra.

Gerai, kad stambi „Microsoft“ bendrovė pasirūpino, kad kompiuteris būtų lietuviškas, bet gaila, kad tai ignoruoja knygų autoriai ir leidėjai.

Bandyčiau ieškoti kituose knygynuose, bet bijau, kad tik laiką sugaišiu... O laiko iki Kalėdų liko tiek nedaug.

Lietuvos aidas, 2007 m. gruodžio 22 d., Nr. 294-295 (10385-10386), p. 7.

Matematikos ir informatikos institutas, Informatikos metodologijos skyrius.