Internetiniai komentarai. Ar mokame juos rašyti?

Gintautas Grigas, Sigita Pedzevičienė

Lietuvoje populiaru komentuoti internete skelbiamus straipsnius, tačiau komentarų būna ir nekultūringų, užgaulių.

Nelabai seniai buvo paskelbta akcija „Neburnok“ (www.neburnok.lt), kviečianti netoleruoti nekultūringų komentarų. Pernai prie šios akcijos prisidėjo per 20 svetainių: alfa.lt, balsas.lt, delfi.lt, lrt.lt ir kt.

Dažnai pasitaikanti nekultūringumo apraiška – „šveplas“ rašymas. Komentarų be raidžių su diakritiniais ženklais rašoma ir kitomis kalbomis, tik, regis, mažiau. Pavyko rasti vieną palyginimui tinkamą portalą – Delfi, turintį analogus Latvijoje ir Estijoje. Visose valstybėse jie yra populiarūs ir gausiai komentuojami.

Analizei pasirinkome savaitės ir mėnesio vidurio dieną – gruodžio 12-ąją. Trijuose portaluose susikaupė keliasdešimt tūkstančių komentarų.

Esant daug duomenų, pakankamai tikslų rezultatą galima gauti skaičiuojant ne visus.

Ėmėme kas dešimtą įrašą, atmesdami trumpesnius nei dviejų eilučių komentarus.

Rezultatai nedžiugina: tik 40 proc. lietuvių „nešvepluoja“.

Mus gerokai lenkia latviai (78 proc.), o su estais (98 proc.) nėra nė ko lygintis.

Kodėl mūsų raštingumo lygis toks žemas? Esame pernelyg pakantūs kalbos darkytojams. Prie Delfi komentarų langelio yra užrašas: „DELFI pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi... “. Panašūs perspėjimai pasitaiko ir kitose svetainėse.

Susidaro įspūdis, kad svetainių tvarkytojai kalbos darkymo nepaiso arba komentarų apskritai neskaito. O juk tokių klaidų aptikimą nesunku automatizuoti.

 

Kompiuterija. 2008, Nr. 1, p. 15.


Matematikos ir informatikos institutas, Informatikos metodologijos skyrius.