Lietuviška standartinė kompiuterio klaviatūra

Fonetinės klaviatūros

Kai retkarčiais tenka surinkti rusišką ar ukrainietišką tekstą, susiduriame su kitokiu, kirilicai būdingu, ženklų išdėstymu. Tenka ilgai ieškoti reikiamo ženklo. Ypač keblu, kai ant klavišų neužrašytos kirilicos raidės. Darbą gali palengvinti fonetinė klaviatūra, kurioje kirilicos raidės išdėstytos ant panašiai tariamų lietuviškų raidžių klavišų.

      
Rusiška fonetinė klaviatūraUkrainietiška fonetinė klaviatūra

Kaip matome, dauguma rusiškos arba ukrainietiškos abėcėlės raidžių turi atitikmenis lietuviškoje klaviatūroje. Todėl įpratus dirbti su lietuviškais tekstais, nesunku pereiti prie rusiškų arba ukrainietiškų. Reikia įsiminti tik kai kurių raidžių, neturinčių lietuviškų atitikmenų, klavišus.

Rusiška abėcėlė turi 33 raides, ukrainietiška tai pat 33. Lietuviškoje klaviatūroje yra 35 raidės, t. y. dviem daugiau. Raidės Q klavišas panaudotas numerio ženklui. Raidės X klavišas liko nepanaudotas. Bet jo trečiojo lygio ženklas % išlieka (gaunamas paspaudus šį klavišą kartu su klavišu Lyg3).

Rusų ir ukrainiečių kalboje vartojamos kabutės « ». Jos yra vietoj lietuviškų kabučių „ “.

Visi kiti specialieji ženklai abiejose klaviatūrose lieka tie patys ir tose pačiose vietose, kaip ir lietuviškoje. Todėl dirbant su šiomis klaviatūromis galima surinkti visus reikalingus rašto ženklus. Prireikus į tekstą įterpti lotyniškas raides, teks persijungti į lietuvišką klaviatūrą.
 
Rusiškos fonetinės klaviatūros tvarkyklės

Windows XP/Vista/7/8/8.1/10
Windows 95/98/ME

Ukrainietiškos fonetinės klaviatūros tvarkyklės

Windows XP/Vista/7/8/8.1/10
Windows 95/98/ME

Pastaba

Lietuviškos standartinės klaviatūros tvarkyklėse, gaunamose kartu su opearcinėmis sistemomis „Windows“, pradedant nuo „Vista/7“, yra klaida – neveikia spartieji komandų klavišai su raidėmis F, Q, X, W. Tai neturi įtakos fonetinių klaviatūrų veikimui. Tačiau, jeigu naudojate standartinę klaviatūrą lietuviškiems tekstams rinkti, parsisiųskite ir įdiekite tvarkyklę, kurioje šios klaidos nėra.