Lietuviška standartinė kompiuterio klaviatūra

Lietuviškų klaviatūrų raida

Rašto ženklai į kompiuterių klaviatūras atėjo iš rašomųjų mašinėlių klaviatūrų. Kompiuteriai įvairūs: asmeniniai staliniai, nešiojamieji, planšetiniai. Skirtingos ir jų klaviatūros. Vienų fizinės, panašios į rašomųjų mašinėlių, kitų ekraninės. Nepaisant skirtumų, visada išlieka svarbiausia savybė – patogumas rinkti tekstą. Tik ne visada pavyksta šį tikslą įgyvendinti.

Rašomosiomis mašinėlėmis naudojosi ne daugelis. Kompiuteriais naudojamės beveik visi. Visiems tenka spaudyti jo klaviatūros klavišus. Todėl svarbu, kad ji būtų patogi, kad ja rinkti lietuviškus tekstus būtų malonu.

Lietuvių kalbos klaviatūrų raida būdinga tuo, kad vyko dideli šuoliai: nuo tobuliausių tarp Europos kalbų klaviatūrų iki prasčiausių. Bandysime ją paanalizuoti, atskleisti sėkmių ir nesėkmių priežastis.


Turinys

1. Lietuvių kalbos abėcėlė rašomųjų mašinėlių laviatūrose

2. Pirmosios kompiuterių klaviatūros

3. Bandymas standartizuoti

4. Kitų kalbų klaviatūros

5. Lietuviška standartinė klaviatūra

6. Skaičiukinės klaviatūros trūkumai

7. Skaičiukinės klaviatūros naudojimo pasekmės

8. Kodėl negaminamos lietuviškos klaviatūros

9. Trumpai apie ekranines klaviatūras

10. Apibendrinimai ir pamąstymai

      


[1] Tarp jų ir šio straipsnio autorių.

[2] Darbo grupę sudarė: keturi informatikos specialistai – Vladas Tumasonis (pirmininkas), Viktoras Dagys, Gintautas Grigas, Jonas Skendelis ir viena aklojo spausdinimo specialistė – Gražina Rancova.

[3] Grupių viduje klaviatūros neskirstomos pagal kokybę, kalbos rikiuojamos pagal taisyklingai rašančiųjų asmenų procentus.

[4]Kompiuterius su visavertėmis estiškomis klaviatūromis Talino parduotuvėse teko matyti 1993 m.