Lietuviška standartinė kompiuterio klaviatūra

Tvarkyklės

Linux. Tvarkyklė platinama su naujesnėmis operacinės sistemos versijomis. Turintys ankstesnes versijas tvarkyklę gali parsisiųsti iš čia.

Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP – universalus klaviatūros tvarkyklių paketas „kbdlts10“. Lietuviškos standartinės klaviatūros operacinėje sistemoje „Windows XP“ dar nebuvo. Į naujesnes laidas ji jau įdėta. Operacinėje sistemoje „Windows Vista“ ji vadinama „Lietuvių nauja“ (Lithuanian New), o sistemoje „Windows 7“ – „Lietuvių standartinė“ (Lithuanian Standard). Deja abiejose tvarkyklėse yra klaidų. Svarbiausia jų – neveikia komandų klavišų deriniai su raidėmis F, Q, W ir X. Todėl siūlome parsisiųsti Vlado Tumasonio parengtą universalų paketą „kbdlts10“, kuriame yra tvarkyklės visoms minėtoms Windows laidoms, o taip pat jų 32 ir 64 bitų versijoms. Pakete esanti diegimo programa atpažįsta kompiuteryje veikiančią operacinę sistemą ir įdiegia jai tinkamą tvarkyklę, pavadintą „Lietuvių standartinė 2010“.

Įdiegimas labai paprastas. Reikia išpakuoti parsisiųstą paketą ir paleisti jame esantį failą „diegimas.exe“. Klaviatūra bus ne tik įdiegta, bet ir įtraukta į pasirenkamų klaviatūrų sąrašą, išskleidžiamą užduočių juostos dešinėje.

Tvarkyklė „Lietuvių standartinė 2010“ atlieka visas jai skirtas funkcijas ir, lyginant su esančiomis operacinių sistemų paketuose, turi dar papildomą galimybę ženklams >, < ir – rinkti. Jie išdėstyti trečiajame lygyje ant klavišų Z, Ū, C. Tai suteikia galimybę šiuos ženklus surinkti ir ISO standartų neatitinkančiomis klaviatūromis, turinčiomis 47 ženklų klavišus (jose nėra ženklų klavišo apatinėje eilėje kairiau raidės Z).

Pasirenkamų klaviatūrų sąraše liks ir ankstesnės jame buvusios klaviatūros. Kadangi ši klaviatūra visiškai pakeičia kitas prieš tai jame buvusias lietuviškas klaviatūras, tai pastarąsias iš šio sąrašo galima išbraukti.

Tvarkyklės ankstesnėms sistemos „Windows“ laidoms. Į pirmųjų šios sistemos laidų platinimo paketus tvarkyklės nebuvo įdėtos. Jas reikia parsisiųsti ir įdiegti vadovaujantis parsisiųstame pake esančiais nurodymais. Pasirinkite reikiamos operacinės sistemos tvarkyklę iš šio sąrašo.
Windows 95
Windows 98
Windows ME
Windows 2000

Mac OS X. Į šios operacinės sistemos platinimo paketus tvarkyklė neįdėta. Ją galima parsisiųsti iš čia. Išpakavus failą, jo turinį reikia sudėti į „/Library/Keyboard Layouts“ (išdėstymas bus pasiekiamas visiems kompiuterio naudotojams), arba „/Users/NAUDOTOJO_VARDAS/Library/Keyboard Layouts“ (bus pasiekiamas tik vienam naudotojui).

Kirčiuotų raidžių klaviatūros tvarkyklė. Galima parsisiųsti iš VLKK tinklalapio. Ten pat yra paaiškinimai, kaip jas rinkti.

Fonetinės klaviatūros tvarkyklės. Rusišką arba ukrainietišką fonetinės klaviatūros tvarkyklę, kurioje raidžių išdėstymas atitinka lietuviškos standartinės klaviatūros raidžių ir kitų ženklų išdėstymą, galima parsisųsti iš čia.

Tvarkyklių parsisiuntimai. Nuo 2005 m. pradžios iki 2013 m. pabaigos buvo skaičiuojami tvarkyklių parsisiuntimai:
2005 1860
2006 2919
2007 2647
2008 3562
2009 3298
2010 3124
2011 2356
2012 1878
2013 2381

Iš viso per 9 metus parsisiųsta 24025 tvarkyklės.

Iš skaitiklio parodymų galima spręsti apie klaviatūros naudotojų skaičių. Jis yra mažesnis. Tam pačiam žmogui gali prireikti atsisiųsti tvarkyklę iš naujo, kai keičia operacinę sistemą arba kompiuterį. Jeigu laikysime, kad tai įvyksta kas treji metai, tai parsisiuntimų skaičių mažiname tris kartus (9/3 = 3) ir gauname aštuonis tūkstančius.

Gali būti ir kitokių, nenumatytų, priežasčių dėl ko prireikia dar kartą parsisiųti. Kita vertus, kai sistemos „Windows“ buvo pradėtos išleisti su įdėta tvarkykle (pradedant „Vista“) jos atsisiųsti iš šio tinklalapio nebereikėjo. Sistema „Vista“ nebuvo populiari. Bet įsitvirtinus sistemai „Windows 7“ nuo 2012 m. matome ryškų parsisiuntimų sumažėjimą. Reiškia dalis klaviatūrų naudotojų skaitikliui tapo „nematomi“. Tai galima laikyti kompensacija papildomiems parsisiuntimams dėl nenumatytų priežasčių. Taigi, galime laikyti, kad per tuos devynerius metus atsirado 8 tūkst. standartinės klaviatūros naudotojų. Į šį skaičių įeina ir tie, kurie nusipirko standartines klaviatūras, nes tvarkyklių reikėjo ir jiems. Matyt dėl to matome padidėjusį parsisiuntimų skaičių 2008–2010 m.